ایدز ( HIV ) چیست؟ عوامل این ویروس کدامند؟

خرید کاندوم خاردار بوبوریم

HIV  چیست؟ ایدز چیست؟

HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن ، سیستم دفاع طبیعی بدن حمله می کند.بدن بدون داشتن سیستم ایمنی قوی ، در مبارزه با بیماری مشکل دارد. هم ویروس و هم عفونت ناشی از آن HIV نامیده می شود.در همین ابتدا فروشگاه اینترنتی بوبوریم به شما یادآور می شود که یکی از عواملی که از بروز ویروس ایدز جلوگیری می کند، خرید کاندوم مانند کاندوم خاردار ، کاندوم تاخیری و … می باشد.

گلبول های سفید خون قسمت مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند. اچ آی وی سلول های سفید خون خاص موسوم به سلول های CD4 را آلوده و از بین می برد. اگر بیش از حد سلول های CD4 + از بین برود ، بدن دیگر نمی تواند از خود در برابر عفونت دفاع کند.

آخرین مرحله عفونت HIV ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) است. افراد مبتلا به ایدز تعداد کمی سلول CD4 + دارند و دچار عفونت یا سرطان می شوند که بندرت در افراد سالم اتفاق می افتد. اینها می توانند کشنده باشند.اما داشتن HIV به معنای ابتلا به ایدز نیست. حتی بدون درمان ، پیشرفت HIV تا ایدز مدت زمان زیادی طول می کشد – معمولاً 10 تا 12 سال.

وقتی HIV قبل از ابتلا به ایدز تشخیص داده می شود ، داروها می توانند آسیب به سیستم ایمنی بدن را کند یا متوقف کنند. اگر ایدز ایجاد شود ، داروها اغلب می توانند به سیستم ایمنی بدن کمک کنند تا به وضعیت سالم تری برگردد.با درمان ، بسیاری از افراد مبتلا به HIV قادر به زندگی طولانی و فعال هستند.

 

دو نوع HIV وجود دارد:

HIV-1 ، که تقریباً همه موارد ایدز را در سراسر جهان ایجاد می کند

HIV-2 ، که باعث بیماری مانند ایدز می شود. عفونت HIV-2 در آمریکای شمالی غیر معمول است.

علت اچ آی وی چیست؟

عفونت HIV توسط ویروس نقص ایمنی انسانی ایجاد می شود. شما می توانید از تماس با خون آلوده ، مایع منی یا مایعات واژن به اچ آی وی مبتلا شوید.بیشتر افراد با داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با فردی که به ویروس HIV مبتلا شده است ، به این ویروس مبتلا می شوند.

یکی دیگر از روش های معمول ابتلا به آن ، تقسیم سوزن های دارویی با فردی است که به ویروس HIV آلوده است.این ویروس همچنین می تواند در دوران بارداری ، تولد یا شیردهی از مادر به کودک وی منتقل شود.

HIV به خوبی در خارج از بدن زنده نمی ماند. بنابراین نمی توان با تماس های گاه به گاه مانند بوسیدن یا به اشتراک گذاشتن لیوان های آشامیدنی با فرد آلوده ، آن را انتقال داد.

کاندوم میوه ایعلائم چیست؟

HIV ممکن است در اوایل علائم ایجاد نکند. افرادی که علائمی دارند ممکن است آنها را با آنفلوآنزا یا مونو اشتباه بگیرند . علائم اولیه شایع عبارتند از:

تب.

گلو درد

سردرد

درد عضلانی و درد مفاصل

غدد متورم ( غدد لنفاوی متورم )

بثورات پوستی

علائم ممکن است از چند روز تا چند هفته پس از ابتلا به فرد برای اولین بار ظاهر شود. علائم اولیه معمولاً طی 2 تا 3 هفته از بین می روند.

پس از برطرف شدن علائم اولیه ، ممکن است فرد آلوده برای سالها دیگر علائمی نداشته باشد. پس از یک نقطه خاص ، علائم دوباره ظاهر می شوند و سپس باقی می مانند. این علائم معمولاً شامل موارد زیر است:

تورم غدد لنفاوی

خستگی شدید

کاهش وزن

تب

عرق شبانه

 

همچنین ما به شما پیشنهاد می کنیم که: احتمال بارداری با کاندوم چقدر هست؟ را بخوانید.

 

چگونه اچ آی وی تشخیص داده می شود؟

در صورت دوام علائم و یافتن علت دیگری ، پزشک ممکن است به اچ آی وی مشکوک شود.اگر در معرض اچ آی وی قرار گرفته اید ، سیستم ایمنی بدن با ایجاد آنتی بادی سعی در از بین بردن ویروس می کند. پزشکان برای یافتن این آنتی بادی ها یا آنتی ژن های اچ آی وی در ادرار ، بزاق یا خون از آزمایشات استفاده می کنند.اگر آزمایش ادرار یا بزاق نشان دهد شما به ویروس HIV آلوده اید ، احتمالاً برای تأیید نتایج آزمایش خون خواهید داد.

بیشتر پزشکان از آزمایش خون برای تشخیص عفونت HIV استفاده می کنند. اگر آزمایش مثبت باشد (به معنای یافتن آنتی بادی یا آنتی ژن HIV) ،برای اطمینان آزمایش آزمایش تشخیص DNA یا RNA HIV انجام می شود.

آنتی بادی های HIV ممکن است از 2 تا 4 هفته پس از تماس در خون ظاهر شوند اما همچنین ممکن است 3 تا 6 ماه طول بکشد تا در خون ظاهر شوند. اگر فکر می کنید در معرض HIV قرار گرفته اید اما از نظر آزمایش منفی هستید:

دوباره آزمایش کنید. بعد از چند هفته می توان آزمایش تکراری انجام داد تا مطمئن شوید که آلوده نیستید.در همین حال ، در صورت ابتلا به ویروس ، اقداماتی را برای جلوگیری از شیوع ویروس انجام دهید.

شما می توانید آزمایش اچ آی وی را در بیشتر مطب پزشکان ، واحدهای بهداشت عمومی ، بیمارستان ها و کلینیک های مراقبت از اچ آی وی انجام دهید.

کاندوم انرژی زاچگونه درمان می شود؟

درمان استاندارد برای اچ آی وی ترکیبی از داروهایی به نام درمان ضد رترو ویروسی یا ART است. داروهای ضد ویروسی سرعت تکثیر ویروس را کاهش می دهند.

مصرف این داروها می تواند میزان ویروس در بدن شما را کاهش دهد و به شما در حفظ سلامتی کمک کند.

برای نظارت بر عفونت HIV و تأثیر آن بر سیستم ایمنی بدن شما ، یک پزشک به طور منظم دو آزمایش انجام می دهد:

بار ویروسی ، که میزان ویروس در خون شما را نشان می دهد

تعداد سلول های CD4 + ، که نشان می دهد سیستم ایمنی بدن شما چقدر خوب کار می کند.

بعد از شروع درمان ، مهم است که داروهای خود را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. وقتی درمان جواب نمی دهد ، اغلب به این دلیل است که HIV نسبت به دارو مقاوم شده است. اگر داروهای خود را به درستی مصرف نکنید این اتفاق می افتد.

 

چگونه می توانید از HIV جلوگیری کنید؟

اچ آی وی اغلب توسط افرادی که نمی دانند به این ویروس مبتلا هستند ، انتشار می یابد. بنابراین همیشه مهم است که با انجام این مراحل از خود و دیگران محافظت کنید:

رابطه جنسی ایمن تری را تمرین کنید. تا زمانی که مطمئن شوید خود و همسرتان به اچ آی وی یا سایر عفونت های منتقله از راه جنسی (STI) آلوده نشده اید ، از کاندوم مانند کاندوم های فضایی استفاده کنید

همزمان بیش از یک شریک جنسی نداشته باشید. امن ترین رابطه جنسی با یک شریک زندگی است که فقط با شما رابطه جنسی برقرار می کند.

قبل از اولین بار رابطه جنسی با شریک زندگی خود صحبت کنید . بفهمید که آیا او در معرض HIV است. با هم آزمایش کنید.

در این فاصله از کاندوم استفاده کنید.

قبل از رابطه جنسی زیاد الکل مصرف نکنید و از داروهای غیرقانونی استفاده نکنید. ممکن است مراقب خود باشید و رابطه جنسی ایمن تری را انجام ندهید.

از وسایل شخصی مانند مسواک یا تیغ استفاده نکنید.هرگز سوزن یا سرنگ را با کسی به اشتراک نگذارید .

اگر در معرض خطر ابتلا به اچ آی وی هستید ، می توانید برای محافظت از خود در برابر عفونت اچ آی وی از داروی ضد ویروس استفاده کنید.

 

افرادی که رفتارهای جنسی آنها را در معرض خطر ابتلا به عفونت HIV قرار می دهد ، مانند مردانی که با مردان رابطه جنسی برقرار می کنند و افرادی که شریک جنسی زیادی دارند.

افرادی که داروهای غیرقانونی تزریق می کنند ، خصوصاً اگر سوزن مشترک داشته باشند.

بزرگسالانی که یک شریک جنسی با HIV دارند.

برای اینکه خطر خود را پایین نگه دارید ، باید حتی هنگام مصرف دارو رابطه جنسی ایمن تری داشته باشید.

فروشگاه اینترنتی بوبوریم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *