زگیل تناسلی چیست و چگونه بروز می کند؟

علائم و درمان زگیل تناسلی توسط بوبوریم

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی مشابه زگیل های معمول هستند ؛ اما معمولاً در اطراف یا در واژن ، دهانه رحم (قسمت تحتانی رحم) ، آلت تناسلی مرد ، بیضه ، رکتوم یا ناحیه بین واژن و راست روده دیده می شوند. آنها رشد نرم ، گوشتی و کوچکی روی پوست دارند.فروشگاه بوبوریم در ادامه توضیح کاملی را به شما در این زمینه ارائه خواهد داد.

 

زگیل تناسلی چگونه بروز می کنند؟

مانند سایر زگیل ها ، زگیل های تناسلی نیز توسط ویروس ایجاد می شوند. ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نامیده می شود. انواع مختلف HPV وجود دارد. انواع ویروسی که اغلب باعث زگیل تناسلی می شوند HPV-6 و HPV-11 نامیده می شوند.

زگیل های تناسلی نسبت به سایر زگیل ها مسری یا به راحتی گسترش می یابند. آنها در اثر تماس پوست به پوست پخش می شوند. ممکن است به قسمتهای دیگر بدن نزدیک شده و با فعالیت جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. زگیل ها معمولاً 1 تا 6 ماه پس از ابتلا به HPV مشاهده می شوند. با این وجود می توانید بدون داشتن زگیل قابل مشاهده به HPV آلوده شوید.HPV می تواند باعث تغییر در دهانه رحم زن شود. بیشتر اوقات این تغییرات بی ضرر هستند ، اما گاهی اوقات ممکن است این تغییرات باعث سرطان دهانه رحم شود.

 

علائم HPV یا زگیل تناسلی چه چیزهایی هستند؟

زگیل های تناسلی رشد کوچک ، گوشتی ، سفید مایل به خاکستری یا سفید مایل به صورتی دارند. ممکن است زگیل های زیادی داشته باشید یا فقط 1 زگیل داشته باشید. زگیل ها معمولاً به صورت برجستگی هایی نازک ،انعطاف پذیر و جامد روی پوست ظاهر می شوند که شبیه تکه های کوچک گل کلم هستند. برخی از زگیل ها بسیار کوچک و صاف هستند و ممکن است به راحتی مورد توجه قرار نگیرند.در زنان ، زگیل ها می توانند در ولو (چین های پوست اطراف دهانه واژن) ، گردن رحم ، داخل واژن یا مجرای ادرار یا اطراف مقعد رشد کنند. در مردان ، زگیل ها می توانند در نوک یا شاخه آلت تناسلی و گاهی در کیسه بیضه ،در مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) یا در اطراف مقعد رشد کنند.ممکن است علائم دیگری نداشته باشید یا این موارد را نیز داشته باشید:

بوی بد ، سوزش خفیف ، سوزش ، خارش یا درد در وه یا واژن

درد با مقاربت

ترشحات واژن افزایش یافته است

خونریزی (از آسیب به زگیل در حین رابطه جنسی)

وقتی زگیل های تناسلی روی گردن رحم یا واژن قرار دارند ، ممکن است علائم قابل توجهی ایجاد نکنند. با این حال ، آزمایش پاپ ممکن است تغییراتی را در سلول ها نشان دهد که نشان دهنده عفونت ویروسی است ،یا ممکن است ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما آنها را در حین معاینه مشاهده کند.

راه های درمان زگیل تناسلی توسط بوبوریم

زگیل های تناسلی چگونه تشخیص داده می شوند؟

ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما، ناحیه تناسلی و زگیل های شما را بررسی می کند. ارائه دهنده شما یا پزشک ممکن است مایعی را روی پوست قرار دهد تا دیدن زگیل را راحت تر کند. ابزاری به نام کولپوسکوپ ممکن است برای بزرگنمایی ناحیه مورد استفاده قرار گیرد تا ارائه دهنده شما بتواند با دقت بیشتری به پوست یا دهانه رحم نگاه کند. برای کمک به تأیید تشخیص ، ممکن است نمونه ای از بافت برای آزمایشات آزمایشگاهی گرفته شود.برای بررسی زگیل در مثانه و مجرای ادرار ممکن است از یک محدوده استفاده شود.غالباً زگیل هایی که دیده نمی شوند ، هنگامی که زنان آزمایش پاپ انجام می دهند ، تشخیص داده می شوند. بعضی اوقات ممکن است آزمایش HPV-DNA انجام شود تا مشخص شود آیا نوع HPV ایجاد کننده زگیل نوع مرتبط با سرطان دهانه رحم است یا خیر.

 

چگونه با زگیل های تناسلی رفتار می شود؟

روش های اصلی درمان عبارتند از:

قرار دادن دارو بر روی زگیل ها

زگیل را با جراحی خارج کنید

انجماد زگیل ها با نیتروژن مایع (سرما درمانی)

از بین بردن زگیل ها با لیزر

سوزاندن زگیل ها با استفاده از حلقه سیم و جریان الکتریکی (الکتروکوتر)

در انتظار دیدن زگیل ها به خودی خود از بین می روند یا خیر

ممکن است قبل از برخی از این روش های درمانی به بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن محل مورد نظر نیاز داشته باشید.

 

اگر زگیل تناسلی دارید و قصد باردار شدن دارید ، قبل از بارداری برای درمان زگیل اقدام کنید. اگر در حین بارداری به زگیل های تناسلی مبتلا می شوید ، به ندرت اتفاق می افتد که HPV بر کودک تأثیر بگذارد. با این حال ، زگیل تمایل به رشد دارد و ممکن است تعداد بیشتری از آنها را در دوران بارداری بدست آورید. معمولاً تا بعد از زایمان کودک ، زگیل درمان نمی شود. برای جلوگیری از سرایت به نوزاد نیازی به انجام زایمان سزارین (سزارین) نیست.با این حال ، اگر مراقب بهداشتی شما فکر کند زگیل ها آنقدر بزرگ هستند که زایمان واژینال ممکن است باعث خونریزی بیش از حد شود ، ممکن است شما نیاز به سزارین داشته باشید. به ندرت کودک پس از زایمان دچار زگیل می شود.

 

اثرات آن چقدر طول خواهد کشید؟

گاهی ممکن است زگیل ها بدون درمان از بین بروند. با این حال ، ممکن است رشد کرده و به شکل خوشه های بزرگتر مانند گل کلم زگیل درآیند.از بین بردن زگیل ها ویروس را از بین نمی برد ، اگرچه ویروس برای مدت زمان های متفاوتی خاموش می شود. از آنجا که بعد از درمان هنوز ویروس خواهید داشت ، زگیل های دیگر می توانند رشد کنند؛اما آن را می توان با استفاده از همان روش های توضیح داده شده در بالا درمان کرد.انواع خاصی از عفونت HPV در دهانه رحم می تواند به موقع منجر به سرطان دهانه رحم در زنان شود. انواع ویروس HPV-6 و HPV-11 که علت معمول زگیل تناسلی است ، بندرت منجر به سرطان می شود و HPV کم خطر نامیده می شود. انواع پرخطر HPV در مقایسه با زگیل های ناشی از انواع HPV-6 و HPV-11 باعث رشد هایی می شوند که معمولاً صاف و تقریباً نامرئی هستند.

علائم زگیل تناسلی توسط بوبوریم

چگونه می توانم از خودم مراقبت کنم؟

به سرعت به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مراجعه کنید. زگیل های تناسلی مسری هستند و زگیل های شما می توانند بدون درمان رشد کرده و گسترش یابند. از آنجا که HPV معمولاً یک عفونت مقاربتی است ،آزمایشات دیگری نیز توصیه می شود.

شریک زندگی (همسر) خود را از مشکل آگاه کنید تا بتواند معاینه و درمان شود.

خانم ها باید به اندازه توصیه های ارائه دهنده خدمات بهداشتی ، آزمایش پاپ انجام دهند.

با توجه به توصیه های ارائه دهنده خدمات بهداشتی ، امتحانات بعدی را انجام دهید.

از انجام فعالیت های جنسی در طول درمان خودداری کنید یا حداقل از کاندوم های خاردار یا خرید کاندوم های تاخیری استفاده نمایید.

سیگار کشیدن را ترک کن. ثابت شده است که سیگار کشیدن باعث افزایش شدت زگیل می شود.

مصرف الکل و سایر داروها را کنار بگذارید یا محدود کنید زیرا استفاده توانایی بدن در مبارزه با ویروس را مختل می کند.

خوب ، تغذیه ، خواب کافی ، ورزش منظم و مدیریت استرس به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با ویروس کمک می کند.

اگر زگیل تناسلی دارید و قصد باردار شدن دارید ، زگیل های خود را توسط ارائه دهنده خود بررسی کنید.

چگونه می توانم به جلوگیری از شیوع زگیل های تناسلی کمک کنم؟

ناحیه تناسلی را تمیز و خشک نگه دارید. برای خشک شدن محل می توانید از سشوار استفاده کنید.دستان خود را پس از لمس ناحیه با زگیل کاملاً بشویید.زگیل را خراشیده نکنید تا بهبود کامل زگیل از فعالیت جنسی خودداری کنید.

در حین مقاربت از کاندوم لاتکس استفاده کنید یا اگر کاندوم موجود ندارید به خرید کاندوم بپردازید. کاندوم می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد ، اما زگیل از مناطقی که تحت پوشش کاندوم نیستند گسترش می یابد.از برقراری رابطه با چند شریک زندگی خودداری کنید.

واکسنی برای جلوگیری از انواع عفونت های HPV در معرض خطر ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان دهانه رحم در دسترس است اما اگر از قبل HPV داشته باشید ، واکسن عفونت شما را درمان نمی کند ، اما از ابتلا به چندین نوع HPV دیگر جلوگیری می کند.

واکسن HPV برای پسران ، دختران ، مردان و زنان 9 تا 26 سال تأیید شده است. این به عنوان بخشی از برنامه روتین ایمن سازی برای همه دختران 11 تا 12 ساله توصیه می شود.این واکسن ممکن است به مدت 5 سال در برابر HPV محافظت کند. محققان در حال انجام مطالعات هستند تا ببینند آیا بعد از 5 سال به تقویت کننده نیاز است یا خیر.این واکسن معمولاً به زنان باردار داده نمی شود.

در پایان یادآوری می کنیم که قبل از برقراری رابطه جنسی برای ایمنی و اطمینان بیشتر ، در ابتدا واکسن های مربوط به HPV که به نام گارداسیل معروف هستند را تزریق کنید تا از چنین بیماری پیشگیری کنید.

فروشگاه اینترنتی بوبوریم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *